Sinema Nedir?

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Sinema Nedir?

Sinema, dünya çapında en çok ilgi gören sanat dallarından biridir. Birçok insan sinemayla o veya bu şekilde ilgilenmektedir. Bazı insanlar sinemayla daha çok izleyici boyutunda ilgilenirken, kimileri de sinemanın içinde yer almak istemektedir. Sinemayla bu derece ilgilenen insanların mutlaka sinema hakkında eğitim alması ve kendisini belirli bir alanda geliştirmesi gerekmektedir. Örneğin, kurgucu olmak isteyen birisi ile senarist olmak isteyen birisinin alması gereken eğitimler farklıdır ve kişi hangisi olmak istediğine karar verdikten sonra eğitim almalıdır.

Sinema Eğitimi Neleri Kapsar?

Sinema, temel olarak açıklamak gerekirse, hareketli görüntülerin perdeye yansıtılması ile ortaya çıkan bir sanattır.  Sinema kelimesi aslında, bu hareketli görüntülerin yani filmin oynatıldığı mekana verilen isimdir. Fakat zaman içinde sanat dalının da adı haline gelmiştir. Sinema nedir sorusunu cevaplamak için sinema tarihi iyi bir başlangıç noktası olabilir. Sinemanın ilk ortaya çıkışı günümüzden 122 yıl öncesine dayanmaktadır. Halka açık ilk film gösterimi 1895 yılında Paris’te yapılmıştır. Sinema, ilk ortaya çıktığı zamandan bugüne kadar çok fazla yol kat etmiş ve hem içerik anlamında hem de teknik anlamda çok gelişmiştir.  Sinemanın ilk ortaya çıktığı günlerde yayımlanan filmler sadece 15 dakikalık günlük hayat kesitleriyken, zaman içinde konular daha çeşitlenmeye başlamış ve süre uzamıştır.  Sinema çeşitleri de birçok dala ayrılmıştır.  Korku filmi, aksiyon filmi, dram filmi gibi birçok alt tür oluşmuştur ve hepsinin kendisine dair özellikleri vardır.

Sinema Kursu Galata Sanat’ta

Birbirinden farklı amaçlara odaklanmış birçok sinema kursu İstanbul sınırları içinde mevcuttur. Bazı kurslar daha çok  ışık, montaj vb. teknik işlere yönelik eğitim verirken, bazı kurslar ise daha çok içeriğe ve sinemadaki akımlara, türlere odaklı bir sinema eğitimi vermektedir.  Galata Sanat Merkezi, İstanbul içindeki en tercih edilesi sinema kurslarından biridir.  Kursun bünyesinde, sinema hakkında oldukça kapsamlı bilgilere sahip birçok eğitimci yer almaktadır ve senaryo, kurgu vb. konularda dersler alınabilir.

Sinema Dersleri

Kursa giderek alınabilecek birçok farklı ders vardır ve içerikleri son derece geniştir. Kişinin, kendisini hangi alanda geliştirmek istediğine göre, alacağı eğitim değişiklik göstermektedir. Örneğin, sinema oyuncusu olmak isteyen birinin doğal olarak oyunculuğa dair dersler alması, rol yapma yeteneğini, diksiyonunu geliştirmesi gerekir. Fakat yönetmen olmak isteyen bir sinemaseverin alması gereken eğitim bambaşka olacaktır. İlk olarak, bir yönetmenin sinemanın tarihini, sinema tarihinde ortaya çıkmış farklı akımları da bilmesi gerekir. Bunun yanında, yönetmen, teknik konulara da hakim olmalıdır. Sinemayla ilgili her şey hakkında bir fikri olmalıdır da diyebiliriz.  Bu yüzden, senaryo, kurgu vb. alanlardaki dersleri mutlaka almalıdır.  Galata Sanat bünyesinde alacağınız kurslar ile, sinema ile olan ilişkiniz daha profesyonel bir noktaya evrilebilir. Senaryo yazma, kurgu yapma gibi konularda fikir ve beceri sahibi biri olarak kurslardan ayrılabilirsiniz.