Ney Nedir?

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Tasavvuf müziğinin ve klasik Türk müziğinin en önemli çalgılarından bir tanesi olan ney; tarihteki en eski müzik aletlerindendir. Eski dönemlerde birçok farklı uygarlıkta kullanılmış olduğuna dair izler bulunan ney enstrümanı ilk olarak Sümerler sonrasında Selçuklular döneminde kullanılsa da asıl kimliğine Osmanlı Devleti zamanında kavuşmuştur. Ney; üflemeli çalgılar arasında en zor öğrenilen müzik aletlerinden bir tanesidir. En kısa süre içerisinde en doğru şekilde ney çalmayı öğrenmek için ney kurslarına kayıt olmak çok doğru bir tercih olacaktır. 

Ney Nasıl Çalınır?

Tasavvuf musikisinde son derece önemli bir yere sahip olan ney; 3 ana bölümden oluşan bir çalgıdır. Bu bölümler kamış, başpare ve parazvane olarak adlandırılmaktadır. Ney nasıl öğrenilir merak edenler müzik kurslarına kayıt olarak kolaylıkla ney çalmayı öğrenebilmektedir. Özellikle İstanbul ili içerisinde ney çalmayı öğrenmek isteyenler rahatlıkla birçok farklı müzik kursuna ulaşabilmektedir. İstanbul’un en çok tercih edilen sanat merkezlerinden biri olmayı başaran Galata Sanat Merkezinde isteyen herkes kolaylıkla ney kursuna kayıt olarak Türk Sanat Müziği ya da tasavvuf müziğini icra etmeye başlayabilmektedir. Galata Sanat Merkezi ney kursunda; ney tutuşu, ney akordu ve ney temizlemesi gibi ney çalmak için gereken önemli bilgiler öğretilmektedir. Ney nasıl öğrenilir merak edenler hiç zaman kaybetmeden Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçebilir.

Ney Üflemek Ne Kadar Zamanda Öğrenilir?

Hem öğrenmesi hem de çalması en zor olan üflemeli çalgılardan biri olan ney; son derece emek isteyen bir müzik aletidir. Ney çalmaya yeni başlayanların en çok zorlandıkları konulardan bir tanesi neyden ses çıkarmaktır. Neyden küçük bir ses çıkarmak için bile bazı öğrenciler aylarca çalışabilmektedir. Ney üflemek ne neyden ses çıkarabilmek kişiden kişiye değişiklik gösteren bir süreçtir. Genellikle ney üfleme ve ses çıkarma öğrencilerin dudak yapısına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Dudak yapısı ney çalmaya uygun olan kişiler sabırlı ve düzenli çalışmalar sonrasında birkaç gün içerisinde ney üflemeyi ve ses çıkarmayı öğrenebilmektedir. Ancak dudak yapısı ney çalmaya çok uygun olmayan kişilerde bu süreç 1 aya kadar uzamaktadır. Ney üflemeyi öğrenmek isteyen öğrenci ne kadar planlı ve ne kadar düzenli çalışırsa o kadar kısa süre içerisinde bu işi başarmaktadır. Neyi doğru ve anlaşılabilir bir şekilde üfleyerek ses çıkarma ortalama 1 ya da 2 ay kadar sürmektedir. Ortalama 2 aylık süreç içerisinde parça çalmaya başlayan ney öğrencileri yine yaklaşık olarak 1 senelik bir çalışma süresi sonunda neyzen ünvanını alabilmektedir.

Ney Kursu Galata Sanat Merkezinde

 İstanbul’un en çok tercih edilen sanat merkezleri arasında ismini zirveye yazdıran Galata Sanat Merkezi; uzman eğitmen kadrosu, kaliteli eğitimi ve birebir özel ders imkanı ile her zaman ön plana çıkmaktadır.  Ney kursu taksim ve diğer tüm çevrelerden büyük ilgi gören bir müzik kursudur. Galata Sanat Merkezi ney kursuna kayıt olmadan önce isteyen herkese ücretsiz deneme derslerine katılma imkanı sunulmaktadır. Galata Sanat Merkezinde ney dersleri birebir olarak işlenmektedir. İlk derslerde kamış ney ve plastik ney gibi ney enstrümanının çeşitleri öğretilirken ilerleyen zamanlarda tam kapsamlı ney eğitimi planlı ve programlı bir şekilde devam ettirilmektedir. Galata Sanat Merkezi ney kursuna kayıt olmak için hiçbir özel şart ya da koşul aranmamaktadır. Ney çalmayı öğrenmek isteyen ve yeterli fiziksel kapasiteye sahip olan her yaştan insan ney kursuna kayıt olabilmektedir. Ney kursuna kayıt olan öğrencilerin daha rahat çalışabilmesi adına kendi ney çantası ve neyinin olması tavsiye edilmektedir.

Ney Kursu Fiyatları

Ney fiyatları ve ney kursu fiyatları hakkında bilgi almak isteyen herkes kolaylıkla Galata Sanat Merkezi ile iletişime geçebilmektedir. Galata Sanat Merkezine gelerek ney kursuna kayıt yaptırmak isteyen kişilerin de sadece yanlarında kimliklerini getirmesi kursa kayıt olmak için yeterli olacaktır.