Piyano Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Galata Sanat

Galata Sanat

Galata Sanat

Piyano Nasıl Çalınır

Maltepe Galata Sanat olarak bu yazımızda; “piyano çalmak zor mudur?”, “ne kadar sürede piyano çalmayı öğrenirim?”, “piyanoya kaç yaşında başlanır?”  gibi piyano hakkında sıkça sorulan soruları cevaplandıracağız. Bu sayede “piyano öğrenmek” konusunda kafanıza takılan sorulara cevap bulup piyano eğitimi almak için ilk adımı atabilirsiniz.

Piyano çalmak zor mu?

Her enstrüman için sorulan bu soru piyano için de geçerlidir. Bütün enstrümanlar başlarda zordur ve belirli bir emek vermek gerekir. Piyano çalmanın zor ya da kolay olması tamamen size bağlıdır. Ne kadar çok egzersiz yaparsanız başlarda zor gelen piyano, zaman içinde çalması kolay ve keyifli bir enstrüman haline gelecektir.

Ne kadar sürede piyano çalmayı öğrenirim?

Piyano konusunda en sık sorulan sorulardan bir tanesi de bu sorudur. Bu sorunun cevabı sizin çalışma isteğiniz ve azminizde saklı. Ne kadar sık ve disiplinli çalışırsanız öğrenme süreniz de bir o kadar kısalır. Eğitmeninizin verdiği egzersizleri haftada birkaç kez tekrarlamanız size bu süreçte fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Piyanoya kaç yaşında başlanır?

Piyanoya başlama yaşı yoktur. İsteyen herkes piyano çalmaya başlayabilir. Önemli olan nokta kişinin motor kaslarının oturmuş olmasıdır. Bu yaş küçük çocuklarda 5-6-7 yaşlarına tekabül eder. Bu yaşlar çocuklar için en uygun yaş kabul edilir ve yine küçük çocuklar okuma yazma bilmeden de öğrenmeye başlayabilir. Küçük yaştaki öğrencilerimiz dünyanın her yerinde kabul görmüş “renklerle öğrenme metodu” ile piyano eğitimi alır. Bu metod çocukların öğrenme konusundaki gelişimine katkı sağlar.

Piyano çalmaya yeni başladım, piyano almam gerekir mi?

Piyano diğer enstrümanlara göre edinmesi daha zor bir enstrümandır çünkü evde belirli bir alan kaplar. Ayrıca akustik bir piyano satın almak en başta bütçeyi zorlayıcı bir seçim olabilir. Ama yine de aldığınız eğitimin boşa gitmemesi için bir piyano almanız gerekli. Piyano öğrenmek için eğitmeninizin verdiği egzersizleri belirli aralıklarla uygulamanız gerekli. Bu nedenle bir elektronik piyano almayı düşünebilirsiniz. Maltepe Galata Sanat olarak bugün piyano hakkında sıkça sorulan sorulardan birkaçını sizler için cevapladık. Eğer siz de piyano öğrenmek ya da piyanoda kendinizi geliştirmek istiyorsanız sanat merkezimize gelerek piyano eğitimlerimiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.